Již ve čtvrtek 6. června 2024 otevře návštěvníkům své brány nové nouzovské Muzeum vidlí.
„V dnešní přetechnizované době nezaškodí připomenout si, že Nouzovsko je odpradávna krajem zemědělským. Obdělávání půdy má zde tisíciletou tradici a domnívám se, že máme být na co pyšní,“ říká kurátorka výstavy vidlí a ředitelka nouzovského muzea v jedné osobě, paní magistra Šarlota Nedomanská.
Expozice je rozdělena do tří částí podle historického období, z něhož jednotlivé exponáty pocházejí.
„Vystavujeme na 40 kusů vidlí a musím se pochlubit, že se nám podařilo sehnat několik opravdu unikátních exponátů, které jinde těžko uvidíte,“ provádí nás s hrdostí v hlase paní Nedomanská přízemím nouzovského muzea.
Muzeum nabídne téměř vyčerpávající množství exponátů. K vidění budou jak vidle klasické, určené pro manipulaci s hnojem a chlévskou mrvou, tak třeba tzv. ‚podávky‘, určené k manipulaci se senem a slámou, rycí vidle, které jsou podobně jako rýč určené k rytí, ale oproti rýči se snáze zabodávají do země, dále též vidle na štěrk nebo dvourohé dřevěné vidle zvané ‚výtřasky‘.
„Jednoznačně nejvzácnějším vystavovaným kusem jsou tyto keltské vidle z přibližně 2. století před naším letopočtem, které jsme nalezli při vykopávkách keltského oppida na Homoláku. Jsem moc ráda, že touha po poznání vlastní kultury překonává i malicherné sousedské spory, a tak se nám podařilo do sbírky pořídit i několik vidlí z Bohatova. Je ale potřeba připomenout, že nejstarší nalezené bohatovské vidle jsou o dobrých osm set až tisíc let mladší než ty naše. V Bohatově prostě mají všechno mladší, od vidlí až po starostu,“ uzavřela ředitelka muzea.
Muzeum zahájí svůj provoz ve čtvrtek 6. června ve 14 hodin slavnostním přestřižením pásky, jehož se zúčastní také starosta obce Ing. Hrázdil.